top of page
  • תמונת הסופר/תאוסי בנימין

עיריית תל אביב בשת"פ עם עמותות, במקום דיון ושיתוף עם תושבי יפו .

סגירת שדרות ירושלים-יפו לתחבורה ציבורית, הפתיע את תושבים והסוחרים,.

ההשפלה : חולדאי וכל שריו סרבו להיפגש עם התושבים למרות החלטה עירונית שפוגעת בחייהם. למרות מאמץ גדול של התושבים להידבר עם העירייה ולנסות להגיע לשיתוף פעולה פחות פוגעני. הם סורבו.

העמותות , לעומת זאת , נפגשו עם העירייה וקיבלו החלטות על שדרות ירושלים ביפו.בחודש מאי 2019 השתתפתי בפגישה במח' אסטרטגיה עיריית ת"א .

מסתבר שמרכז השדרה לא יחסם - השטח פנוי והתושבים כלל לא יודעים על זה .

נושא הישיבה: שביל אופניים-שדרות ירושלים [1]. לתדהמתי, לא הוזמנו אנשי המאבק של יפו המייצגים את התושבים והעסקים. לעומת זאת עמותת האופניים ישראל בשביל אופניים ואחרים, הובילו את הדיון ואת תכנון השביל על השטח הפנוי במרכז שדרות ירושלים.

הקשבתי לדיון האכפתי שמנהל ד. בראון [2] עם עמותה ארצית, בעודו מתעלם באותה עת מתחינת תושביי יפו להיפגש ולדון בסגירת השדרה. הכרתי היטב את המאבק והמאמץ המשפיל להתחנן להיפגש, שלא זוכה למענה


ביקשתי לעצור את הדיון, אמרתי יתכן ושביל אופניים הוא הדבר הנכון, ואני לא נגד.

אבל, יש להזמין את אנשי המאבק, מייצגי התושבים ואנשי העסקים, הם מתחננים לפגישה, הפגיעה בהם בגלל חסימת כל השדרה בהפתעה . הוספתי: "יתכן ושביל אופניים -דרוש להם, אבל יתכן ונדרשים להם דברים אחרים שיכולים להקטין את הפגיעה בחייהם. רוחב של 2.5-3 מטר לאורך כל השדרה ,זה משמעותי. אנשי יפו חייבים להגיע לדיון."


הראשון להשתיק היה מנכ"ל- ישראל בשביל אופניים . "מה זה קשור עכשיו, מדברים על שביל אופניים " , אמר מר יותם אביזוהר {3}, הסברתי לו :דיון על השדרה צריך להתבצע קודם כל עם התושבים.

"זה לא המקום" התפתלו מח' אסטרטגיה. "איפה כן המקום לשוחח עם תושבי יפו? שאלתי. שתיקה.


ואז אמרו האופניים : צריך להציב פיקוח, לתת דוחות, יש חשש שהתושבים ימשיכו לצעוד בשדרה, לא יבינו שעכשיו השדרה היא רק שביל אופניים ויפריעו לרוכבים. ואז אולי רוכבי האופניים לא ירכבו בשדרה .

נזכרתי בקשיש שצועד בשדרה לאט עם הסל, ובאישה עם הסריג הלבן וביתה. בנערים שרצו בשדרה עם הכלב.


קנוס אותם מר אופניים, בריא, צעיר, חזק ומקושר לפטמות עיריית תל אביב - קנוס אותם.


בסיכום כותב בראון את אחד הדברים המסגירים והחמורים :

סיוע של פעילי האופניים: להפגין נוכחות על השביל .

האם מטרתם לייצר מראית עין ?

ההיגיון אומר: במידה ולא יהיה שימוש מספיק לשביל אופניים, אולי התושבים יבקשו לשחרר את השטח להליכה, או פעילות אחרת, לא ? כנראה שלא , הם יפגינו נוכחות על השביל.... למה ?

האם כך מודדים גודש של רוכבי אופניים בעיר? מפגינים נוכחות על השבילים בתאום מוסכם?

האם עוד מעט יתברר לנו ששולחים רוכבי אופניים בתשלום להפגין נוכחות.

אולי יתברר שמישהו קנה את השטח של השבילים וירוויח מהכלים הדו גלגליים. יכול להיות?

הכל אפשרי בעיר מוטת אינטרסים. הכל אפשרי.


עמותות האופניים והגופים שעומדים מאחוריהם מקדמים את האינטרס שלהם- זה טיבעי .

הבעיה הגדולה עיריית תל אביב הפכה לעיר -מוטת אינטרסים. ללא שיתוף ציבור וללא דיון עם תושבים. נראה כרגע שמתעטפים בעמותות כדי לייצר סיכומי ישיבות ודיונים, כאילו לא התקבלו החלטות ללא דיון, בפועל ההחלטות מתקבלות עם משתפי פעולה בעלי אותם אינטרסים.


כידאי להסביר ללהבי : שיתוף ציבור זה לא הסיור שאת עורכת דקה לפני ביצוע. ואומרת " אני מאמינה בתוכנית" זה לא שיתוף ציבור, נהפוך הוא "האמונה"[ האג'נדה] הפרטית זה החלק הכי פחות חשוב בעבודת עובד ציבור.

להבי ומשתפי הפעולה שלה לכאורה עושים הכל למען אידיאולוגיה נשגבת, בפועל הם מתנהגים ביהירות והתנשאות, מחליטים על חיי התושבים כאילו התושבים נתינים טיפשים, ואילו חולדאי להבי ושותפיהם שליטים גאונים בדיקטטורה אפלה. נראה שהעירייה רוצה להסתיר את דרכי פעולתה, אחרת לא היה להם צורך בעמותות ובכסות אידאלית וסביבתית . עצוב לדעת שאין להם מושג איזה איכות של הון אנושי יש בעיר .


אינטרסים כלכליים:

  1. אנשים מתפרנסים מעבודתם בעמותות, מישהו משלם את שכרם. זו זכותם, וזה לא פשע.

  2. מימון משכורות ופעילות העמותות : לא גלוי, האינטרסים הכלכליים של הקרנות -לא גלויים. זה לא פשע.

  3. אבל כאשר עירייה אשר עובדת עבור התושבים ואמורה להידבר עם תושבים , ובמקום זה מופעל כזה מנגנון , הנראה לעיתים כהסוואה, כאשר עירייה מחליפה את הקשר הטבעי והכן עם תושבי בקשר עם בעלי אינטרסים - יש בעיה.

  4. אין ספק לאף אחד , כאשר מעורבים אינטרסים כלכליים חזקים מאחורי הקלעים, שמתכוונים להרוויח הרבה כסף מכול המהלכים. הם תמיד מבקשים להשתיק את קול התושבים.

  5. ברור לכולם שיהיו מי שירוויחו ומרוויחים מכל החלטות והמהלכים. אנחנו לא "נתינים טיפשים" .

ללא דיון ושיתוף פעולה עם תושבי המקום, מבצעת העירייה שת"פ עם עמותות על התכנון, על המרחב הציבורי

על שינוי מהותי בעיר .


עוד על שיתופי הפעולה בן עיריית תל אביב ועמותות , כתחליף לשיתוף ציבור ודיון עם תושבי תל אביב  1. מח אסטרטגיה, שביל אופניים זמני בשדרות ירושלים. 7.5.2019

  2. דניאל ברון - מתכנן בכיר מחלקת אסטרטגיה עיריית תל אביב יפו

  3. יותם אביזוהר מנכ"ל ישראל בשביל אופניים , חבר בועדת היגוי של אופני דן, בועדה לעדכון הנחיות לתכנון שבילי אופניים, מלווה את התהליך של גיבוש תוכנית האופניים האסטרטגית של עיריית ת"א יפו ועוד פרויקטי אופנים שונים. [מתוך אתר ישראל בשביל אופניים./הצוות והוועד המנהל]

.


Comments


photo-1568607918870-9ddecf71275c.jpg

עצים הם תושבים | קיימות מקומית

צבא ההגנה לעצים | תנועת האקליפטוסים

bottom of page