top of page
  • תמונת הסופר/תאוסי בנימין

שקמה עתיקה בת מעל 1000 שנה מזמינה אותכם לביקור. מבקשת עזרה בשימור

שקמה ענקית עתיקה ואדירה בת כ 1000 שנה. ששרדה מלחמות ועמים, שרדה בצורת ושינוי אקלים יכלה לכל המזיקים, אירחה סוחרים בעת העתיקה, העניקה צל ופירות ומשכן מאות שנים לאנשים ובעלי חיים .יש לה תוכניות ארוכות טווח לשקמה, להעניק מטובה לנינים שלכם ולבני הנינים ולבניהם. היא יודעת את הדרך. שקמה עתיקה מבקשת שתבואו לראות אותה, תכתבו חוות דעת, תדרשו את הגנתה.


בעיר אשקלון. שקמה עתיקה, ענקית ונדירה, לא לשימור בתוכניות. לא מוכרת לאנשי מקצוע, לא זוכה לטיפול מקצועי. סוחרי עצים השתלטו עליה. עריית אשקלון מתעלמת מקיומה ולא עונה.


חורשת מרגלית, שקמה אחת. שטחה מעל 600 מטר, היקף הגזע כ-11 מ'. המופע עוצמתי. שקמה גדולה בפעולה-שולחת ענפיה למרחק, או מניפה אותם אל על. ענף אחר זוחל על הקרקע ונפתח כמו כף יד ממנה מזדקרים ענפים זקופים. וגם קשת 3 מ' גובהה, מענף שעלה וירד לאדמה. שקמה חכמה מאוזנת ושקולה, היודעת להקים חורשה מקסימה מגזע אחד .

השקמה בסכנה

19.12.2022 ראיתי אותה-קבורה בפסולת ומוסתרת בתחכום, סוחרי עצים השתלטו עליה, בודדו אותה מהחורשה. ערמו סביבה עפר גזם ופסולת, צימחו סבך שיחים, והניחו שורש דקל גדול-במטרה להסתיר את הגזע הענק ובסיס הענפים (שורש הדקל הוא עדות לנוכחות סוחר עצים) מטרתם-גיזום והשחתה בסתר, קיצוץ עד כריתה.

מדדתי צילמתי ותיעדתי https://youtu.be/KPpcTtXaDqE תמונות כשהחשיך עזבתי בדאגה.


21.12.2022 -חזרתי ב 8:00 בבוקר עם תגבורת מקצועית. וחשכו עני..

חפרו בשורש, נסעו עם טרקטורון חפרו צמוד לגזע, הוציאו ערמות חול, פסולת, שיחים. "ניקו" ופצעו את ענפים (הניקוי החפוז אינו השימור הנדרש לעץ בן 1000 שנה ורחוק מלהיות טיפול איכותי)

חוות דעת:

פרפ' צביקה מנדל-מכון וולקני "ככל הידוע לנו, מדובר באחד הפרטים ממין זה הגדולים הוותיקים בישראל שאינו נופל בממדיו (אולי עולה) על אלה של עץ השקמה באום חאלד בנתניה. מצבו של העץ מצוין (לפי שעה) הוא חיוני לחלוטין.." חוו"ד פרפ צביקה מנדל

אביב אייד נבדד-קק"ל, מעריך שזו השקמה הגדולה ביותר שראה.

ד"ר סוהיל זיידן-קק"ל, התרגש מהמופע הייחודי ,הבטיח להכין מפרט שימור. "עץ השקמה באשקלון אחד העצים העתקים בישראל . הוא אח התאום של השקמה בנתניה...יש לנקות ידנית סבך ושיחים מתחת לעץ ללא נגיעה ו/או חפירה מתחת לחופת העץ. אין גזום ואין נגיעה או סניטציה בעץ"

ישראל גלון אגרונום עץ השקמה הינו עץ שרידי בארץ, הוא חלק מההיסטוריה והתרבות שלנו ויש להניח שמתחתיו וסביבתו חנו הרבה מטיילים ושיירות בתקופות קודמות.

.. יש לוודא שהעץ והאתר בו הוא מצוי יוכרז כאתר היסטורי שיכלול שילוט מתאים ושימור קפדני של העץ בהנחיית יועץ מומחה -אגרונום, אילנאי בעל ניסיון בתחום שימור ושיקום עצים ובשיתוף היחידה לשימור אתרים היסטוריים ברשות המקומית ואולי אף המועצה לשימור אתרים.

פיקוס השקמה ההיסטורי בנתניה [אום חאלד] יכול להיות דוגמא לפעילות כזו. יש בארץ עוד כמה עצי שקמה היסטוריים ששומרו באופן מכובד המספר את סיפורם בארץ. ביהוד, בתל אביב-יפו ועוד.

עד שיוחלט על אופן השימור של העץ בשכונה ובאתר יש לגדר את המקום ולשלטו כאתר ועץ לשימור. מומלץ לא לגעת בעץ ובקרקע שסביבו כלל." חוות דעת ישראל גלון


דרך הים Via Maris דרך מסחר מהעת העתיקה. לאורכה בערי החוף שקמים עתיקות איסוף מידע – חקר הסטורי

מדדתי להשוואה -השקמה באשקלון כמעט כפולה בגודלה (נתניה 325 מ"ר. אשקלון 620 מ"ר )

נתניה-שימור איכותי . אשקלון-והפקרה וסכנהבחורשת מרגלית-גם חלקות בייעוד מגורים. העץ לא לשימור בתוכניות מתאר, לא בנספחי שימור ונוף, ולא בסקר טבע.

ניכר כי בעבר העץ טופל בזהירות ע"י איש מקצוע. כעת הפקרה ופגיעה.


לעריית אשקלון -נשלח מיד מכתב לכבוד ראש העיר ואחרי יומיים מכתב לסגנית ראש העיר (ועדת שימור)

וגם מידע מטריד מ GIS אשקלון לצערי, לא התקבל כל מענה מעריית אשקלון. השקמה בסכנה חמורה


עץ השקמה מתפרש על 3 חלקות: 195, 196 ו 383 – נדרש לעשות שינוי ייעוד בחלקה 195 ו 196.

נשלח מכתב לעורכי תוכנית המתאר לאשקלון 2019 ולעורך סקר טבע .

הכרחי לברר: מה מקור הכשל בדיווח למתכננים. ומה מקור הכשל בטיפול העירוני.

ואיך שקמת הענק לא מוכרת למועצה לשימור ולא מוכרת למשרד החקלאות?

"תמוהה מאוד שעץ השקמה המדובר לא נסקר והתגלה במקרה. מקרה זה ראוי לבדיקה של הגורמים הממונים על הנושא ובעיקר על עיריית אשקלון והאגפים הרלוונטיים של מהנדס העיר ואדריכל העיר כדי להימנע ממצבים כאלה בעתיד." (ישראל גלון)


שקמה ענקית עתיקה ואדירה בת כ 1000 שנה. ששרדה מלחמות והחלפות דתות ועמים ושלטון ומזיקים.

האם היא תשרוד את תאוות הבצע של סוחרי העץ ואת התעלמותם של פרנסי עריית אשקלון.


אישה אחת מבוגרת ועצובה אמרה לי בייאוש "התקשרנו, לא אכפת להם, זה לא תמיד היה ככה"


הייאוש הוא נחלת הכלל, יש לנו חוק מצויין שנרמס (ב 4מערכות בחירות )ע"י פקידים ועמותות משומנות ואמנה בן לאומית הסותרת את החוק, לכן אנחנו בשפל המדרגה בהגנת העצים- בניגוד לחוק ובניגוד לצורך הציבורי.


ושקמה אחת בת כ 1000 שנה מזמינה אותכם לבוא להכיר אותה

כתובתה: חורשת מרגלית, רחוב מרגלית פינת צבי סגל, (צבי סגל 83 ) אשקלון ( יש שולחנות פיקניק )

מבקשת שתכתבו חוות דעת, תדרשו את הגנתה , שימור בתוכניות. וטיפול מקצועי. שלחו למייל israeltreesdefence@gmail.com

תודה

אוסי בנימין


ערמות פסולת גזם ואדמה עד 21.12.2022

חוות דעת פרופ' צביקה מנדל -מכון וולקני
פסול וערמות חול ושיחים הסתרת הגזע לכיוון רחוב מרגלית (צפון)

מופע הגזע מצפון ומדרום

מערומי גזם ופסולת עד 21.12.2022 להסתרת הגזע מהחורשה

חפירה ליד הגזע ב 20-21.12.2022 ניקו פסולת וערמות גזם וחולחזית לחורשה - ערמות חול מוגבהות מסתירות את גזע העץ ( עד 21.12.2022 ) השקמה נראית מרחוק כמו הרבה עצים


מתוך חוות הדעת של ישראל גלון ,
גיזום לא מקצועי ומסוכן של ענף גדול.

.


Comments


photo-1568607918870-9ddecf71275c.jpg

עצים הם תושבים | קיימות מקומית

צבא ההגנה לעצים | תנועת האקליפטוסים

bottom of page